Skip to content

Drewitz School of Dance students receive jazz and tap results

Many students participated in examination
Drewitz School of Dance jazz and tap 2022
Pre-intermediate level jazz exam participants were, from left, Tyann Babyak, Lindsay Mack, Paige Petersen, Rowan Siever and Sophia Mack.

ESTEVAN - Students from the Drewitz School of Dance were tested in the Associated Dance Arts for Professional Teachers (ADAPT) syllabus jazz and tap examinations on Nov. 26, 2021, Jan. 17, 2022, and Feb. 28.

Results were released earlier this month.

Tap examiners were Debbie Noce from Toronto and Gwen Bloom from Ottawa, while jazz examiners were Barb Jackman from Moose Jaw, and Ryan and Andrea Foley from Toronto.

Exams were done via Zoom and in-person.

Results are as follows:

Pre-junior tap:

Honours – Harper Eskra;

Highly commended – Ivy Eskra;

Commended plus – Lexey Lievaart, Chloe Marsh and Emma Salkeld;

Commended – Paige Van Ry Broek.

Junior 1 tap:

Highly commended – Zelie Roy-Cennon;

Commended plus – Ella Smyth, Keira Kessler, Sofia Carritt and Grace Hall;

Commended – Silver Gardiner and Madison Zukewich;

Pass plus – Rowan Grimes.

Junior 2 tap:

Commended plus – Payton Sernick;

Commended – Sierra Mantei, Sophia Deitz, Gabrielle Deitz and Cana Marsh;

Pass plus – Kadence Grimes and Ava Mann.

Junior 3 tap:

Commended plus – Peyton Irwin and Brooke Dzeryk;

Commended – Mercedes Irwin, Scarlett Mercer. Elliana Wiebe and Rowyn Siever;

Pass plus – Sophia Fleck;

Pass – Sydney Lainton and Rya Strilaeff;

Pre-intermediate 2 tap:

Commended – Halle Adams;

Pass plus – Samantha Carritt and Adisson Palmer.

Pre-intermediate tap:

Commended plus – Brielle Wakely and Jersey Long;

Commended – Shayla Gill and Emily Phillips.

Pre-junior 1 jazz:

Commended – Vayda Smyth, Nora Graham, Aylah Nordin, Claire Assoumbang and Lakyn Markoski;

Pass plus – Desiree Krahn;

Pass: Sawyer Zahn;

Junior 1 jazz:

Highly commended – Sofia Carritt, Zelie Roy-Cennon and Silver Gardiner

Commended plus – Rowan Grimes;

Commended – Alice Mowchenko, Paris Irwin, Madison Zukewich, Keira Kessler and Grace Hall;

Pass plus – Eva Gedak and Mollie Kingdon.

Junior 2 jazz:

Commended – Taylor Ellis and Isabella Culham;

Pass plus – Ava Man, Sierra Mantei, Summer Petersen, Gabrielle Deitz, Sophia Deitz and Ella Smyth;

Pass – Coco Mercer.

Junior 3 jazz:

Commended plus – Brooke Dzeryk;

Commended – Payton Sernick and Summer Gardiner;

Pass plus – Sydney Lainton, Tegan Mosley, McKenna Sullivan, Elliana Wiebe and Alexis Paton;

Pass – Rylee Johnston and Kelsie Wilson.

Pre-intermediate 1 jazz:

Commended plus – Tyann Babyak and Lindsay Mack;

Commended – Paige Petersen, Rowyn SIever, Sophia Fleck, Layla Kitz and Mercedes Irwin;

Pass plus – Scarlett Mercer, Peyton Irwin and Aurora McCutcheon;

Pre-intermediate 2 jazz:

Commended – Hunter McNabb and Halle Adams;

Pass plus – Samantha Carritt and Adison Palmer;

Intermediate 1 jazz:

Commended plus – Brielle Wakely

Commended – Codie Lemcke